Hoppa till sidans innehåll

Svenska Mästerskapen

11 DEC 2013 15:33
Resultat
  • Uppdaterad: 08 JUN 2016 02:17

Så är SM över för denna gång och vi är stolta över våra 6 SM-åkare som representerat klubben i Växjö. Ett extra stort grattis till våra tre medaljörer Alexander, Clara och Nikolaj!! Samtliga resultat hittar ni här: http://www.skatesweden.wehost.se/13-14//SM/html/index.htm

 

Nikolaj Majorov: Brons, Clara Callne: Brons, Alexander Majorov: Guld

de tre medaljörerna

Foto: Clara Callne

 

 

Nikoalj och Alexander i Kiss and Cry

Nikolaj och Alexander

Foto: Ulrika Vallgårda

 

Alexanders friprogram: http://www.viasatsport.se/sport/listor/video/13427

Intervju med Alexander: http://www.viasatsport.se/sport/listor/video/13428

 

Artiklar

Skatesweden: https://iof2.idrottonline.se/SvenskaKonstakningsforbundet/Media/Nyhetsarkiv/GrattisAlexanderochViktoriatillSM-guld/

 

NSD: http://www.nsd.se/sport/sm-succ-for-lulea-akarna-8110550.aspx

 

Norrbottens Kuriren: http://www.kuriren.nu/sport/tog-forvantat-guld-7220475.aspx

 

NSD: http://www.nsd.se/nyheter/vann-sm-guld-blickar-mot-em-8110311.aspx

 

Norrbottens kuriren: http://www.kuriren.nu/sport/majorov-fick-fira-sm-medalj-7217487.aspx

 

 

 

SM hemsida: http://smkonstakning.net/

Här hittar ni länkar till tidsschema, deltagarlistor, resultat och livesändning.

 

Deltagare

Seniorer herrar

Alexander Majorov

 

Juniorer Damer

Clara Callne

Rebecka hammar

Betty Callne

 

Ungdom 15 flickor

Emilia Granqvist

 

Ungdom pojkar

Nikolaj Majorov

 

 

Preliminärt tidschema

Torsdag 12 december

15:30 RM Flickor Kortprogram
17:30 USM Pojkar Kortprogram
18:30 Invigning
19:00 - 22:00 JSM Damer Kortprogram


Fredag 13 december
12:30 USM Flickor Kortprogram
14:40 JSM Herrar Kortprogram
16:20 RM Flickor Friåkning
19:10 Par Kortprogram
19:30 SM Herrar Kortprogram
20:30 - 21:50 SM Damer Kortprogram


Lördag 14 december
10:20 USM Flickor Friåkning
12:50 USM Pojkar Friåkning
14:00 JSM Herrar Friåkning
16:00 - 19:30 JSM Damer Friåkning


Söndag 15 december
11:10 Par Friåkning
11:30 SM Herrar Friåkning
12:40 SM Damer Friåkning
14:30 Medaljceremonier
Skribent: Britta Lind
E-post: This is a mailto link

Foto Header: Pär Bäckström, pbfoto.se

 

 

TÄVLINGSKALENDER


 

Sponsorer

 

Scandic Luleå

 

 


 

Luleå Energi-CMYK-u-byline

 

LULEBO_green_org_vectoriserad_EPS

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Luleå KK - Konståkning
c/o Jonas Tiger, Drabantgatan 13
97631 Luleå

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link